גזר דין בעניינם של האחים בלטר וחברת דנה לוגיסטיקה בפרשת נמל אשדוד

 
|10/01/2017 |

​בית המשפט המחוזי בב"ש אישר היום במלואו את הסדר הטיעון, אשר גובש בעניינם של האחים בלטר וחברת דנה לוגיסטיקה בע"מ, וגזר עונש של 18 חודשי מאסר בפועל על יניב בלטר ו-6 חודשי מאסר בפועל שירוצו בדרך של עבודות שירות על אחיו, אורי בלטר. בנוסף לעונשי המאסר, הורה בית המשפט בגזר דינו, בהתאם להסדר הטיעון, על חילוט סך של 3.5 מיליון ₪ לטובת קרן החילוט, שהוקמה לפי חוק איסור הלבנת הון, וכן על קנסות לאוצר המדינה בסך של למעלה ממיליון ₪.
האחים יניב ואורי בלטר הודו והורשעו, יחד עם חברת "דנה לוגיסטיקה" שבבעלות יניב בלטר, בביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע (שוחד + הלבנת הון), קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים ועוד. בנוסף, יניב בלטר וחברת "דנה לוגיסטיקה" הורשעו גם בהלבנת הון, עבירות מס ועוד.

בגזר הדין הדגיש היום בית המשפט את החומרה המיוחדת הטמונה בפרשה ואת חומרת המעשים שביצעו הנאשמים בניצוחו של יו"ר ועד העובדים, אלון חסן וציין כי "מעשי הנאשמים  פגעו פגיעה אנושה באמון הציבור בעובדיו ובמשרתיו בכלל, ובשמם הטוב של כלל עובדי נמל אשדוד." עוד ציין בית המשפט בגזר הדין כי עובדות כתב האישום, בהן הורשעו הנאשמים, מגוללת מסכת חמורה ומתמשכת של עבירות מרמה בהיקף עצום, אשר פגעו פגיעה קשה בנמל אשדוד, בלקוחותיו שנאלצו לשכור את שירותי הנאשמים בממון רב מחשש שתפגע פרנסתם, בעובדיו שנוצלו להגשמת מטרותיהם הפרטיות והתעשרותם של הנאשמים וכן פגעו בקופה הציבורית ובציבור בכללותו".

נזכיר, נגד הנאשמים אלון חסן, יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, שוקי סגיס, מנכ"ל הנמל דאז, דוד חסן, האחים יניב ואורי בלטר בלטר, ונגד חברת דנה לוגיסטיקה הגישה פרקליטות מחוז דרום (פלילי) כתב אישום המתאר את התנהלותם ואת מעשיהם הפליליים של אלון חסן ושל שוקי סגיס, בצוותא עם יתר הנאשמים, להפקת טובות הנאה אסורות לאלון חסן ולמקורביו, בהיקף של מיליוני שקלים, מפעילות תפעולית שהתנהלה בתחומי נמל אשדוד במהלך השנים 2013-2010. זאת, בין היתר, ע"י ניצול מעמדו של חסן להשגת התקשרויות כספיות פסולות לחברת דנה לוגיסטיקה, שבעליה היו קשורים אליו קשר הדוק. על פי כתב האישום, בתקופה האמורה, איפשרו אלון חסן ושוקי סגיס לחברת דנה לוגיסטיקה, שהינה חברה פרטית, המורכבת מבני משפחתו של אלון חסן וממקורביו האישיים והעסקיים, לפעול בתוך נמל אשדוד על מנת לקדם את תועלתו הכספית והאישית של אלון חסן ומקורביו. בכתב האישום נטען, כי אלון חסן ושוקי סגיס פעלו לכאורה בניגוד עניינים חריף לתפקידם הציבורי ובדרכי מרמה, כדי שחברת דנה לוגיסטיקה תקבל חוזים ועבודות מלקוחות מובילים בנמל. על פי כתב האישום, כל הנאשמים ניצלו את תלותם הכלכלית של אותם לקוחות בנמל ובוועד העובדים, והציגו בכזב את חברת דנה כגורם ששכירת שירותיו הכרחית לפתרון בעיותיהם של לקוחות הנמל מול הנמל וועד העובדים שלו. התקשרויות אלה, שהלקוחות נאלצו להתקשר בהן עם חברת דנה לוגיסטיקה, הזרימו לקופתה של חברת דנה עשרות מיליוני שקלים, שהועברו בחלקם כשוחד לאלון חסן באמצעות עסקיו הפרטיים, ואף שימשו חלק מהנאשמים לעסקאות בינלאומיות של סחר בדלק גנוב והלבנת הון.
הנאשמים יניב בלטר, אורי בלטר וחברת "דנה לוגיסטיקה", הודו כאמור והורשעו בעבירות שיוחסו להם, במסגרת הסדר טיעון, ודינם נגזר היום.

התיק בעניינם של אלון חסן, שוקי סגיס, ודוד חסן עודנו מתנהל.

התיק מנוהל ע"י עו"ד עמיחי חביביאן  ועו"ד צחי יונגר מפרקליטות מחוז דרום (פלילי). ​